УВАГА ВСІМ

Навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Хмельницької області

Пам'ятки для населення

Пам’ятка як діяти в умовах надзвичайних ситуацій

Почувши звуки сирени необхідно :
- ввімкнути телевізор, радіоприймач, FM радіоприймач для прослуховування екстреного повідомлення;
- уважно вислухати повідомлення про обставини, що склались, порядок дій, та виконати отримані рекомендації;
- вислухавши повідомлення, необхідно діяти без паніки відповідно до отриманих вказівок;
ПРИ ПЕРЕСТРІЛЦІ
На вулиці:
- необхідно лягти на землю, роздивитись, вибрати найближче укриття, та
пробратись до нього, не піднімаючись на повний зріст(автомобіль не
кращий захист, його метал тонкий, а паливо вибухонебезпечне);
- при першій можливості заховатись в під’їзді житлового будинку,
підземному переході;
- вжити заходів щодо захисту дітей, прикрийте їх собою;
- по можливості повідомляйте про пригоду працівників правоохоронних органів.
В будинку:
- негайно відійдіть від вікна;
- закрийте штори (палкою, шваброю, або по нижній рамі сидячи);
- укрийтесь в ванній кімнаті;
- пересувайтесь по квартирі пригнувшись.
ПРИ ЗАГРОЗІ ВИБУХУ
- помітивши підозрілий предмет не чіпаючи його повідомте працівників міліції (102);
- находячись в приміщенні, остерігайтесь падіння штукатурки, шаф,
полок. Тримайтесь в стороні від вікон, дзеркал, світильників.
- якщо про загрозу Вас повідомили завчасно – покиньте приміщення, виключивши, газ, світло. Візьміть документи, необхідні речі, запас продуктів харчування та медикаменти;
- находячись на вулиці – відбіжіть від будівель, стовпів, ліній електропередач.
Якщо вибух стався поруч з Вашим будинком:
- заспокойте близьких;
- при евакуації візьміть документи та предмети першої необхідності;
- пересуваючись до виходу не торкайтесь проводів та пошкоджених конструкцій;
- в пошкодженому приміщенні не користуйтесь сірниками, свічками;
- виконуйте вказівки рятувальників та працівників міліції, які прибули на місце вибуху.

ПРИ ВИЯВЛЕННІ ВИБУХОВИХ ПРЕДМЕТІВ
- негайно повідомте про підозрілий предмет правоохоронні органи;
- не підбирайте предмети схожі на боєприпаси;
- пам’ятайте, що в ході бойових дій ворог може використовувати приманки, які мають вигляд мобільних телефонів, іграшок, шоколадок, цукерок і та інше , які приводять в дію саморобні вибухові пристрої.
- не підходьте до виявленого предмету, не чіпайте його руками;
- не включайте мобільні телефони, вони можуть викликати спрацювання радіопідривача.
ПРИ АРТИЛЕРІЙСЬКОМУ ОБСТРІЛІ ТА БОМБАРДУВАННІ
На вулиці:
Якщо Ви почули свист снаряду (він похожий більше на шелест)а через 2-3 секунди вибух,зразу падайте на землю. Не панікуйте. Вже те, що Ви чуєте сам звук польоту означає, що снаряд пролетів достатньо далеко від Вас, а секунди перед вибухом підтверджують достатньо безпечну відстань.
Однак наступний снаряд може полетіти ближче до Вас, тому замість самозаспокоєння швидко та уважно роздивіться де можна сховатись надійніше (заглиблення в землі,поряд з поребриком тротуару). Лежати потрібно, щоб знизити ймовірність попадання осколків.

В транспорті:
Якщо перші вибухи застали Вас в дорозі терміново зупиніть автомобіль і якнайшвидше шукайте укриття. У випадку якщо Вас обстріл застав в автобу-сі, тролейбусі необхідно зупинити транспорт,відбігти від дороги в напрямку від будівель та залягти на землю.

Для укриття НЕ ПІДХОДИТЬ:
- під’їзди будинків;
- місця під різною технікою;
- підвали багатоповерхових будинків.
В багатоповерховому будинку:
- візьміть документи, речі першої необхідності та покиньте будинок;
- відшукайте можливість укритись, лягаючи на землю на відстані 30 – 50 метрів від будинку.
В приватному будинку для укриття можна використати підвал.
Після бомбардування не можна піднімати з землі ніяких незнайомих предметів. Авіабомба, ракета чи снаряд могли бути касетними, залишки можуть вибухнути в руках.