Миролюбненський ліцей

 

3 клас

 

 

           Урок читання

3 клас

Тема. Залізо іржа роз’їдає, заздрісний від заздрощів погибає. Вадим Скомаровський «Чому в морі вода солона?»

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити аналізувати прочитане, характеризувати дійових осіб твору; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення учнів; виховувати негативне ставлення до жадібності, скнарості.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

1.     Робота над скоромовкою

Бором брів бобер до брата

Борошна собі набрати,

Бо бобриха й бобренята

Будуть бублі виробляти.

-         Який звук найчастіше чується в скоромовці?

-         Назвіть якомога більше слів зі звуком  б.

2.Гра «Утвори слова із букв»

- Утворіть слова з букв на позначення приголосних у лівому стовпчику та на позначення голосних у правому. Читаючи вдруге, правий стовпчик закривайте.

дрв                  еео                 чтн              иая

зм                    иа                  псьм               ио

дрл                  ооа                мтмтк         аеаиа

млк                 ооо                млвнн         аюая

смтн               еаа                 фзкльтр      іууа

стжк               еа                   пдрчнк       іуи

плтт               ая                   кнжк           иа

кзк                 аа                   зшт              ои

влспд             еоие               рчк              уа

крдр               оио                 пил              еа

грбць              оое                 снц              иия

 

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

Гра «Ти—мені, я – тобі»

Учні в парах розповідають одне одному складену вдома розповідь-міркування за темою «Для чого людині серце».

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

 

 

-         Відгадайте загадку.

Дивовижні там тварини,

                                            Гори, рифи і долини,

Сховані від нас з тобою

       Під солоною водою. (Море)

-         Що сказано в загадці про морську воду?

-         Сьогодні ми прочитаємо казку Вадима Скомаровського «Чому в морі вода солона?».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Опрацювання казки В.Скомаровського «Чому в морі вода солона?» (с.67-71).

1) Комбіноване читання казки (вчитель-учні).

-   Хто є головними персонажами казки?

2) Словникова робота.

Гра «Блискавка»

На дошці написані тлумачення слів. Учитель на картках-блискавках показує слова, пояснення яких діти добирають з дошки. Учитель прикріплює слово на дошці поряд із тлумаченням.

Фелюга – невеличке парусне судно.

Баклан – водоплавний птах з чорним оперенням.

Баркас – велике судно з веслами.

Барак – дерев’яний будиночок для тимчасового житла.

Волати – кричати, голосно кликати.

Крокви – два бруси, на яких тримається дах.

Ятрити – переживати щось важке, неприємне.

Сваволя – схильність діяти на власний розсуд, незважаючи на волю й думку інших, самовілля.

 

Фізкультхвилинка

3) Робота в групах

Читання казки «ланцюжком».

4) Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.

- Прочитайте зачин казки.

- Якими росли брати?

- Що сказано про молодшого брата? Про старшого?

- Яке горе трапилось у сім’ї?

- Як переживав трагедію молодший брат? А старший?

- Як далі склалося життя братів?

- Яка знахідка трапилася на шляху молодшого брата?

- Чому він їй не зрадів?

- Яку народну мудрість пригадав?

- Як молодший брат використав жорна?

- Чому старший брат завітав до нього?

- Як він використав жорна?

5) Характеристика дійових осіб казки.

- Які риси притаманні кожному з братів?

                                       не пустун

                                       заздрісний              жадібний

Молодший                    лагідна душа          не плаксун                старший

брат                                жорстокий              скнара                        брат

                                        щедрий                  працьовитий

                                        підступний            брехливий

6) Гра «Доповни рядки вірша».

Молодший – лагідно…,

Віддасть останнього…,

Розділить радощі і…,

Окраєць…,дрібку.

7) Коли так кажуть?

В такого не випросиш узимку снігу -- … (жадібни        й).

Ні вісточки, ні слуху - … (пропав).

Похнюпив ніс - … (засумував).

Промимрив невпопад -- …(сказав неправильно).

2.     Цікаво знати!

Чому в морі вода солона

   Коли йде дощ, він розчиняє частинки солей, що містяться в грунті і кам’янистих породах. Струмочки дощової води потрапляють в річки. Течія річки переносить солі в моря. Вода під дією сонця випаровується  і випадає на землю у вигляді опадів, але сіль залишається в морі. За мільйони років  там    її накопичилося достатньо.

VІ. Підсумок уроку

- Яку казку ви  читали на сьогоднішньому уроці?

- Чого вчить ця казка? Що в ній засуджується?

VII. Домашнє завдання

Виразно читати казку. Знайти прислів’я, приказки, які використав автор.