Миролюбненський ліцей

 

Основи здоров'я

     

 

Виховний захід
«Обери життя і здоров’я!»
(виступ агітбригади)

 

 

1.  2. Ми –агітбригада МИРОЛЮБНЕНСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ СТУПЕНІВ

3.4. Ходімо з нами мудрого навчатись

5.6.Наш девіз: «Простягни руку здоров’ю»

7.Наша назва : Оптимісти

1.  Ми хочемо звернутися до Вашої совісті.

2.  Відкрийте очі!

3.  Відкрийте вуха!

4.  Відкрийте вікна!

5.  Відкрийте серце!

6.  Відкрийте душу!

7.  Не будьте байдужими!

Всі : Оберіть здоров’я та життя!

(клин)

 

 

1.  З біблійних переказів ми знаємо, що людина жила до 700

років.Вчені розрахували, що життєвий потенціал людини

розрахований на 400 років.

2.  Вчені довели конкретними науковими дослідженнями, що

нормальна тривалість життя людини 150 років.Тривалість

людей у високогір’ях Кавказу сягає 120 років.

3.  Багато видатних людей минулого творили і працювали в

поважному віці 90 років.Зараз середня тривалість життя

європейців 82 роки.

4.  А середня тривалість життя українців 57 років.Подивіться на ці

цифри і задумайтесь!

5.  Чому наше життя таке коротке?Тому що багато хто сам собі його

вкорочує.

6.  А саме вживанням алкоголю, нікотину, наркотиків.Ведучи

малорухомий спосіб життя.

7.  Маючи нераціональне харчування.Забруднюючи навколишнє

середовище.

1.Офіційно по лінії МВС в Україні зареєстровано 107 тис. наркоманів.

2.Реально в 10-15 разів більше, понад 1 млн.

3.Наркоманія – це порожні очі!

4.Наркоманія – це розірвані душі!

5.Наркоманія – це тіла, що корчаться в ломках!

6.Наркоманія – це інфекційні і венеричні хвороби!

7. Відео «СНІД – це повинен знати кожний»!!!

Слово керівника гуртка . Червона стрічка - символ нашого співчуття, підтримки і надії на майбутнє без СНІДУ.

«Всесвітній день боротьби зі СНІДом» вперше проголосили 1-го грудня 1988 року Всесвітньою організацією охорони здоров'я після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширенню обміну інформацією по ВІЛ/СНІДу. Що щорік відзначається 1-го грудня Всесвітній день служить справі зміцнення організованих зусиль по боротьбі з пандемією Віл-інфекції і СНІДу, що поширюється по всіх регіонах світу.

Символом боротьби зі СНІДОМ є червона стрічка, жодна акція в цій області не обходиться зараз без неї. Ця стрічка як символ розуміння СНІДУ була задумана весною 1991 року.

 

 

 

Учні теж не залишились байдужими, що супроводжувалось проведенням акції «Червона стрічка». Активну участь брав і кожен учень окремо:  намалювали плакати застережливого характеру, створили колажі, які презентували під час виступу агітбригади.

 

 

 

А зараз надаємо слово нашим ОПТИМІСТАМ!

 

1.Наркоманія – це СНІД!

2.Здоров’я – це ранок зі свіжим повітрям!

3.Це сонце, що гріє ласкаво й привітно!

4.Здоров’я – це смак свіжих ягід дозрілих!

5.Це спорт, що дає нам наснагу і силу!

6.Це танець швидкий, енергійний, сучасний!

7.Здоров’я – це пісня, що лине землею.

Всі: Обери життя і здоров’я!

 

                  


Безпечна  поведінка – запорука  здорового  та  щасливого  життя

(Прес-конференція)

 

Оформлення дошки:                                    

1) номера телефонів рятувальних служб (листки у формі телефонів):

101 – пожежна частина;

102 – міліція;

103 – швидка допомога;

104 – газова служба;

2) попереджувальні знаки.

Мета:

надати знання про основні принципи безпечного щодення під час користування електроприладами, газовими приладами, засобами побутової хімії, вибухонебезпечними предметами; навчити надавати першу допомогу при ураженні електричним струмом, у разі отруєння природним і чадним газом, під час пожежі, у разі отруєння хімічними речовинами та потраплянні їх на тіло та в очі; навчити надавати долікарську допомогу потерпілому при втраті свідомості, штучне дихання, накладення фабричного джгута; формувати вміння правильно діяти в небезпечних ситуаціях.

 

Розсадка учнів:

                          1) група кореспондентів (5 учнів):

1 учень – газета “Голос Поляни”;

2 учень – газета “Аргументи і факти”;

3 учень – журнал “Здоров'я”;

4 учень – журнал “Людина і світ”;

5 учень – журнал “Однокласник”.

 

                                2) учасники об’єднані у 5 груп:

1 група – служба медиків;

2 група – пожежна служба;

3 група – служба газу;

4 група – піротехнічна служба;

5 група – служба електробезпеки.

Обладнання:

кушетка (для моделювання допомоги), медичні халати (для служби медиків), грілка, борна кислота, нашатирний спирт, вата, гумові рукавички, гумова груша, сода, гумовий джгут.

 

Хід заходу

Вчитель 1. Людина постійно перебуває у приховано небезпечному середовищі. Як зробити своє життя безпечним? Невже потрібно відмовитись від занять спортом, розваг, ніколи не користуватися електричними чи газовими приладами, препаратами побутової хімії. Авжеж, ні! Невід’ємною частиною нашого життя має стати дотримання правил безпеки. Це допоможе захистити ваше здоров’я і життя, здоров’я і життя інших людей, зробить безпечним помешкання, робоче місце, довкілля.

Вчитель 2. Для того, щоб виникла небезпечна ситуація, необхідна певна причина або умова, за якої можлива загроза стає справжньою. Дуже часто причиною виникнення небезпечної ситуації стають нерозумні дії самої людини. Якщо не вжити негайних заходів, то можна завдати шкоду здоров’ю. Необхідно знати, чим загрожує ця ситуація та як поводитися під час неї. Часто саме перша допомога може врятувати життя. Тож кожна людина має володіти найпростішими навичками надання першої невідкладної допомоги.  Отже, запрошуємо вас взяти участь у нашій прес-конференції, тема якої є “Безпека щоденного життя” .

Вчитель 1. Сьогодні ви дізнаєтеся про основні принципи безпечного щодення під час користування електроприладами, газовими приладами, засобами побутової хімії, вибухонебезпечними предметами; навчитеся надавати першу допомогу при ураженні електричним струмом, у разі отруєння природним і чадним газом, під час пожежі, у разі отруєння хімічними речовинами та потраплянні їх на тіло і в очі; дізнаєтеся, як надавати долікарську допомогу потерпілому при втраті свідомості, як виконувати  штучне дихання, накладати фабричний джгут та правильно діяти в небезпечних ситуаціях.

Вчитель 2.  Дозвольте познайомити вас з учасниками нашого заходу:

1) представники ЗМІ: 1 учень – газета “Голос Поляни”;

  2 учень – газета “Аргументи і факти”;

  3 учень – журнал “Здоров'я”;

  4 учень – журнал “Людина і світ”;

  5 учень – журнал “Однокласник”.

2) представники служб:

  1 група – служба медиків;

  2 група – пожежна служба;

  3 група – служба газу;

  4 група – піротехнічна служба;

  5 група – служба електробезпеки;

            3) також на нашу прес-конференцію запрошені учениці 11 класу, які допоможуть службі медиків при моделюванні першої допомоги.

Отже, розпочинаємо нашу прес-конференцію.

Кореспондент журналу “Однокласник”.

В мене питання до служби електробезпеки. Поясніть, будь ласка, чим небезпечний електричний струм?

Учень 1. Важко уявити життя без електроприладів, адже вони – помічники людини. Але в разі порушення правил безпеки помічники можуть стати ворогами: джерелом пожежі та травмування. Небезпечним є дотик до оголених проводів, електричний струм при цьому вражає не тільки ділянку дотику, а й весь організм. М’язи скорочуються, тому потерпілий не може відсмикнути руку від джерела струму, покликати на допомогу через спазм голосових зв’язок. Порушується дихання та робота серця, людина стає непритомною. На жаль, електричний струм людина відчуває лише тоді, коли потрапляє під його дію. Тому дуже важливо заздалегідь передбачити цю небезпеку.

 

Кореспондент журналу “Здоров’я”.

Скажіть, будь ласка, яких правил електробезпеки треба дотримуватись, щоб зробити своє щодення безпечним?

Учень 2.

·        Перед тим як вмикати електроприлад, переконатися, що він не пошкоджений;

·        Виходячи з дому, вимкнути з розетки всі електроприлади;

·        Вимикаючи електроприлад не смикати його з а шнур;

·        Не доторкайся до оголених проводів ;

·        Не вмикати чи вимикати електроприлад вологими руками, бо вода добре проводить електричний струм ;

·        Не допускати перегрівання електроприладів;

·        Не вмикати одразу багато електроприладів у одну розетку;

·        Не залишати без нагляду ввімкнені нагрівальні електроприлади.

Кореспондент журналу “Людина і світ”.

Багато людей гине через те, що вчасно не отримує першої допомоги. Я хочу дізнатися, яка перша допомога ураженим електричним струмом.

Учень 3.

Насамперед потрібно забрати від потерпілого предмет, через який він отримав електротравму. За можливості вимкнути електроживлення. Якщо цього не можна зробити, треба подбати про власну безпеку, підклавши під ноги пачку газет чи книжку і за допомогою дерев’яного предмета відкинути від потерпілого електроприладу. Відтягти потерпілого вбік. Якщо людина непритомна – покласти її в зручну для неї позу та негайно викликати швидку допомогу . За відсутності свідомості, дихання, пульсу терміново починати оживлення до повного відновлення життєвих функцій.

Кореспондент журналу «Людина і світ».

Так, заходи першої допомоги залежать від того, в якому стані перебуває потерпілий. А яка перша допомога при втраті свідомості.

Моделювання першої допомоги при втраті свідомості (інструкційна картка №1)

                                                   

                                                      Інструкційна картка №1

                                        Правила надання долікарської допомоги

                                       Перша допомога при втраті свідомості

  1. Необхідно переконатися в наявності в потерпілого пульсу на сонній артерії.
  2. Покласти потерпілого на спину так, щоб його голова була трохи опущена, а ноги – трохи підняті.
  3. Розстебнути потерпілому комір, послабити пояс та інші елементи одягу, що стискають , аби посилити прилив крові до голови.
  4. Піднести до носа потерпілого вату, змочену нашатирним спиртом, протерти ним скроні.
  5. Забезпечити потерпілому доступ свіжого повітря, прикласти до його ніг грілку.   

 

 

Кореспондент газети “Голос Поляни”.

Для оживлення потерпілого також виконують штучне дихання. Як необхідно надавати цю допомогу?

               Моделювання допомоги штучного дихання (інструкційна картка №2)

 

                                   

                                                       Інструкційна картка №2

                                         Правила надання долікарської допомоги

                                                           Штучне дихання

  1. На відкритий рот потерпілого покласти чисту носову хустину в один шар.
  2. Затиснути потерпілому ніс, зробити глибокий вдих, щільно притиснути свої губи до губ потерпілого і з силою вдути повітря йому в рот. Повітря вдувають ритмічно 16 – 17 разів за хвилину до відновлення природного дихання.
  3. Під час вдування повітря натискати на грудну клітку на можна. Ці заходи проводяться поперемінно: на 4 – 5 натискань (видих) одне вдування повітря (вдих).

 

Кореспондент газети “Аргументи і факти”.

В мене питання до газової служби. Ми все частіше чуємо про нещасні випадки від вибухів побутового газу. Прокоментуйте цю ситуацію.

Учень 4. Побутовий газ – це вибухова речовина. Близько третини пожеж у житлових будинках в Україні відбувається через несправні газові плити або неправильне користування ними. Якщо велика кількість газу поширилась у повітрі, то при запалюванні сірника чи вмиканні світла може статися вибух. За невмілого користування і недотримання правил безпечного поводження газ може спричинити отруєння, задуху, пожежу, вибухи.

Кореспондент журналу “Людина і світ”.

Роз’ясніть, будь ласка, як запобігти цим нещасним випадкам при користуванні   побутовим газом?

Учень 5. У помешканні можуть бути такі газові прилади: плита з духовкою, колонка для нагрівання води, котел для обігріву будинку. Кожне приміщення, де є газовий прилад, має бути обладнане справною вентиляцією. Слід пам’ятати про правила безпеки:

·        Крани плити відкривати тільки після піднесення сірника чи спеціальної запальнички;

·        Не залишати без нагляду  ввімкнену газову плиту, бо конфорку може загасити протягом;

·        Не залишати на ввімкненій плиті чайник, сковорідку тощо, бо це може призвести до пожежі ;

·        Не можна сушити над газовою плитою будь-які речі ;

·        У разі появи запаху газу негайно закрити всі крани плити, відчинити вікна, повідомити батьків та сусідів, телефонувати до аварійної служби газу 104 .

Кореспондент журналу “Однокласник”.

В мене таке питання: яка домедична допомога при отруєнні побутовим, чадним газом?

Учень 6. У разі небезпеки отруєння шкідливими газами необхідно виконувати такі дії:

·        Перекрити газ;

·        Відкрити вікна та двері, влаштувати протяг;

·        Швидко вивести (винести, витягти) потерпілого на свіже повітря;

·        Розстебнути йому комір, ремінь, підняти підборіддя для полегшення дихання;

·        Якщо людина непритомна, поплескати його по щоках, побризкати на нього водою, піднести до носа ватку, змочену нашатирним спиртом (демонстрація).

·        Викликати швидку допомогу ;

·        Перебувати поруч із потерпілим до прибуття рятувальної служби.

Кореспондент журналу “Здоров'я”.

Моє питання до служби медиків. Зараз хімічна промисловість випускає велику кількість засобів побутової хімії. Прокоментуйте, будь ласка,  яку небезпеку можуть становити ці засоби для здоров’я людини?

Учень 7. Існує поняття “побутова хімія”. Так називають хімічні речовини, які людина використовує в побуті. Деякі з них входять до косметичних засобів. Але є й небезпечні хімічні речовини. Вони є обов’язковою складовою деяких миючих або дезинфікуючих засобів, фарби, клеїв, отрути проти комах-шкідників, засобів для чищення каналізаційних труб та інших. Потрапивши всередину організму, небезпечні хімічні речовини вражають органи дихання, травлення та нервові клітини головного мозку. Тому сильні отруєння лікують тільки в лікарні. У разі потрапляння на шкіру чи в очі хімічні отрути спричиняють небезпечні опіки.

·        Усі препарати будуть безпечними, якщо їх застосовувати за прямими призначеннями та згідно з інструкціями й рекомендаціями щодо їхнього використання.

·        Усі засоби побутової хімії слід переносити та зберігати окремо від продуктів харчування, медикаментів, у недоступних для маленьких дітей місцях .

·        Мити посуд і прати варто в гумових рукавичках, бо засоби для миття посуду та пральні порошки пошкоджують шкіру рук.

Кореспондент журналу “Однокласник”.

Я хочу запитати службу медиків. Яку слід надати першу допомогу при отруєнні хімічними речовинами?

Учень 8. Засоби для миття можуть містити пекучі кислоти та луги.

·        Потрапивши до організму, вони спричиняють сильний біль у роті, горлі, дихальних шляхах, рясне виділення слини, блювоту. Треба потерпілому дати випити 3 – 4 склянки звичайної води та викликати лікаря .

·        Потрапивши на шкіру чи в очі, ці речовини спричиняють опіки. Людина відчуває пекучий біль, шкіра червоніє та вкривається кіркою. У цьому разі треба промити вражену ділянку шкіри чи очі великою кількістю води протягом 10 – 15 хв., поки не зникне специфічний запах . Для промивання ока струмінь води спрямовують на зовнішній куток, напір води має бути слабким. Якщо ви точно знаєте, що опік спричинила кислота, то після промивання можна обмити мильною водою чи слабким розчином соди (демонстрація): щіпку соди на склянку води. Якщо опік спричинили луги, можна обмити шкіру слабким розчином борної кислоти (пів чайної ложки на склянку води) (демонстрація).

Учень 9.

·        Якщо хімічна речовина суха – не треба дмухати на неї, терти ганчіркою. Треба просто  струсити її та промити місце холодною водою. Є речовини, які не можна змивати водою. Коли ви не знаєте, яка речовина потрапила на шкіру, струсіть її, накрийте цю ділянку чистою сухою серветкою та негайно звертайтеся до медичного закладу.

·        При отруєнні лакофарбовими матеріалами та отрутами необхідно терміново людину винести на свіже повітря, покласти її на бік, оскільки може розпочатися блювота, і викликати лікаря.

·        Кореспондент журналу “Здоров'я”.

Всі знають, що в термометрі міститься небезпечна речовина – ртуть. Поясніть як діяти, коли термометр розбився.

Учень 10. Насамперед необхідно надіти марлеву пов’язку, бо парами ртуті можна отруїтися. Збирати крапельки ртуті треба за допомогою гумової груші та банки з водою. Після цієї процедури провітрити приміщення.

Кореспондент газети “Аргументи і факти”.

А мене турбує питання про вибухонебезпечні предмети побутового призначення. Як необхідно поводитися з ними, щоб не завдати шкоду здоров’ю?

Учень 12. Звичайні на перший погляд речі, що оточують людину в повсякденному житті, можуть бути небезпечними. Деякі з них мають властивість вибухати чи легко займатися, тому поводитися з вибухонебезпечними предметами слід дуже обережно.

·        Не розпилювати над вогнем дезодорант чи лак для волосся;

·        Не можна розбирати, розрізати, нагрівати, пошкоджувати балончик, навіть порожній;

·        Не запалювати сірник у місцях, де знаходиться бензин, гас, спирт, лаки, фарби, - це може призвести до спалаху чи вибух;

·        Не можна вдихати пари всіх цих речовин – від цього можна отруїтися та отримати опіки шкіри чи очей ;

·        Не можна гасити пожежу водою у разі її виникнення через необережне поводження з легкозаймистими речовинами, бо це може призвести до їх розбризкування та поширення вогню.

Кореспондент  газети “Аргументи і факти”.

А як треба діяти, коли тебе застала пожежа в лісі?

Учень 14. Якщо в лісі загорілася трава, невеликі кущики важливо не розгубитися і спробувати загасити полум’я. Можна засипати його землею, піском або залити водою. Треба переходити зону вогню проти вітру, закривши голову та обличчя одягом, краще вологою тканиною. Не треба розпалювати багаття при сильному вітрі.

Кореспондент журналу “Здоров'я”.

Якщо, на жаль, виникла пожежа, яку першу допомогу потерпілому треба надати?

 

Учень 15.

·        Потерпілого слід негайно винести на свіже повітря, накрити опіки чистою тканиною, викликати “швидку допомогу”;

·        Якщо на людині горить одяг і вона біжить, треба зупинити її, повалити на землю, облити водою. Якщо під руками немає води, накинути на потерпілого щільну тканину;

·        Якщо опіки охоплюють невелику ділянку, то її треба негайно промити під струменем холодної води, накласти на місце опіку пов’язку, яку необхідно міняти ;

·        Не можна обробляти опіки вершковим маслом, олією, лосьйонами чи кремами;

·        Не можна проколювати пухирів, щоб в рану не потрапила інфекція;

·        Зупинити невелику кровотечу можна за допомогою тугої пов’язки, при артеріальній кровотечі варто накласти джгут.

 

       Моделювання допомоги потерпілому при кровотечі (інструкційна картка №3)

 

           

                                                        Інструкційна картка №3

                                      Правила надання першої медичної допомоги

                                             Накладення фабричного джгута

При артеріальній кровотечі варто передавити ушкоджену артерію пальцями вище місця поранення, накласти джгут вище місця поранення, туго перебинтувати рану.

  1. Гумовий джгут розтягнути і накласти так, щоб його витки розташовувалися поряд, не защемляючи при цьому шкіру.
  2. Перший оберт накладати туго, другий – з меншим натягом, інші – з мінімальним.
  3. Зафіксувати кінці гумового джгута.
  4. Записати точний час накладення джгута, записку прикріпити до джгута.

 

Вчитель 1. Шановні кореспонденти та представники служб, час нашої конференції вичерпано. А зараз просимо представників служб презентувати свої агітаційні візитки. У вас є 5 хвилини на їх виготовлення.

Вчитель 2. Отже, з нашої конференції ви побачили, що часто причиною небезпеки стає сама людина, коли порушує правила безпечної поведінки. Внаслідок цього виникає ситуація, небезпечна для життя і здоров’я людини . Та якщо ви вже потрапили у таку ситуацію, то треба діяти спокійно, не піддаватися паніці, намагатися якнайшвидше зменшити вплив небезпечних факторів, вибрати найбільш безпечний шлях виходу з ситуації та якомога швидше повідомити про те, що трапилося, рятувальні служби.  

Вчитель 1.

Але ми сподіваємося, що ви добре засвоїли правила безпечної поведінки і «Пам’ятка», яку зараз отримаєте, допоможе вам захистити своє здоров’я та життя, зробить ваше щодення безпечним.

Ми дякуємо всім за тісну співпрацю.

 

                                                          П а м’ я т к а

                        Безпека щоденного життя

Правила електробезпеки:

·         Перед тим як вмикати електроприлад, переконатися, що він не пошкоджений;

·         Виходячи з дому, вимкнути з розетки всі електроприлади;

·         Вимикаючи електроприлад. не смикати його з а шнур;

·         Не доторкайся до оголених проводів;

·         Не вмикати чи вимикати електроприлад вологими руками;

·         Не допускати перегрівання електроприладів;

·         Не вмикати одразу багато електроприладів у одну розетку;

·         Не залишати без нагляду ввімкнені нагрівальні електроприлади.

Правила безпеки під час користування газонебезпечними приладами:

·         Крани плити відкривати тільки після піднесення сірника чи запальнички;

·         Не залишати без нагляду  ввімкнену газову плиту;

·         Не залишати на ввімкненій плиті без нагляду чайник, сковорідку тощо;

·         Не можна сушити над газовою плитою будь-які речі;

·         У разі появи запаху газу негайно закрити всі крани плити, відчинити вікна, повідомити батьків та сусідів, телефонувати до аварійної служби газу 104.

Правила безпеки при користуванні засобами побутової хімії:

·         Усі препарати будуть безпечними, якщо їх застосовувати за прямими призначеннями та згідно з інструкціями й рекомендаціями щодо їхнього використання.

·         Усі засоби побутової хімії слід переносити та зберігати окремо від продуктів харчування, медикаментів, у недоступних для маленьких дітей місцях;

·         Ніколи не змішувати хімічні речовини.

 Правила безпеки при користуванні побутовими вибухонебезпечними предметами:

·         Не розпилювати над вогнем дезодорант чи лак для волосся;

·         Не можна розбирати, нагрівати, пошкоджувати балончик, навіть порожній;

·         Не запалювати сірник у місцях, де знаходиться бензин, гас, спирт, лаки, фарби;

·         Не можна вдихати пари всіх цих речовин, бо можна отруїтися і отримати опіки;

·         Не можна гасити водою пожежу легкозаймистих речовин, бо це може призвести до їх розбризкування та поширення вогню.

Правила безпеки під час пожежі:

·         Якщо можна вийти з квартири через двері, треба рятуватися самому й допомогти іншим; перед виходом накритися мокрою ковдрою, закриваючи ніс і рот;

·         Якщо вихід перекрито вогнем, а квартира розташована не вище другого поверху, слід вибиратися з квартири через вікно чи балкон;

·         Якщо неможливо вибратися з квартири, слід зачинитися в кімнаті з виходом на балкон або вікном;

·         Щоб вогонь не поширювався, слід налити води біля дверей або заткнути щілини під дверима вологими ганчірками;

·         Відкрити вікно та покликати на допомогу;

·         Якщо пожежа в сусідній квартирі, треба подзвонити в квартиру. Якщо не відчиняють, слід покликати на допомогу сусідів, зателефонувати 101;

·         Невеликий вогонь можна загасити самостійно – залити водою, засипати піском, затоптати.

 

 


 

 

Виховний захід

«Найбільше щастя у житті – здоровя»

 

 

Мета: поглибити поняття здоров’я, визначити значення усіх складових і факторів здоров’я, вчитися усвідомлювати основну мету здорової людини – повноцінне життя як громадянина, становлення цілісної, свідомої, духовно багатої особистості.

                                        Хід конкурсу

Життя буяє, життя радіє.

А що ж це щастя?

Сімя?

Багатство?

Кохання?

Спокій?

Чи марнотратство?

А що ж це мрія? І що ж то буде?

Чогось не стане? Чи хтось прибуде?

І що за слово таке людина?

Біоістота?

А може диво?

Що ви бажаєте імениннику, коли приходити до нього в гості? Щастя і здоров’я. І важко визначити, чого треба в першу чергу – здоров’я чи щастя. Але як би там не було, людині потрібні обидві ці складові.

    З давніх –давен у народних піснях, казках, легендах, український народ оспівував, возвеличував фізично дужу, здорову, сильну людину.

   Гострий розум народу швидко збагнув, що здоров’я – найцінніше багатство. Великим щастям для людини вважаються збереження здоров’я й працездатності до самої смерті. Про це у фольклорі говориться дуже часто. Щодня, вітаючись між собою, люди зичили одне одному доброго здоров’я. Бажали його і колядники, і щедрувальники на Новий рік та Різдвяні свята. Відмінного здоров’я і довголіття зичать молодятам та їхнім майбутнім дітям гості на весіллі. Правилом хорошого тону вважається під час зустрічі друзів, знайомих, родичів запитувати про здоров’я його та його сім’ї. Якої уваги здоров’ю людини приділяли завжди, свідчить також наявність образних порівнянь в українській мові: “здоровий, як дуб”, “здорова, як вода”. Ось одне із побажань:”Будь здорова, як зима, весела, як весна, багата, як осінь”.

   Отож, про здоров’я та його збереження будуть сьогодні завдання нашого конкурсу.

    І завдання – «Із скарбниці українського фольклору».

 Вам запропоновані прислів’я та приказки про здоров’я але поки я несла їх до вас, в торбині вони безладно порозсипалися. І тому ваше завдання – із запропонованих слів скласти правильно усі слова у висловах.

1.     Багатство, здоров’я, найбільше.

2.     Щастя, здоров’я, без, нема.

3.     У, тілі, душа, здорова, здоровому.

4.     Сили, нема, й, то, немилий, як, світ.

5.     Красить, хвороба, не, нікого.

6.     Здоров’я, плачемо, маємо, дбаємо, не, а, втративши.

7.     Молодий, поки, новий, а, одяг, бережи, поки, здоров’я.

8.     Здоров’я, спати, не, довго, мати.

9.     А, хворому, здоровому, пір’я, каміння.

10.                       Наживеться, все, здоров’я, інше, б, було.

 

Одне з найактуальніших завдань у профілактиці багатьох хвороб і оздоровленні побуту – впорядкування харчування. Індійський політичний діяч Мохандас Карамчанд Ганді говорив, що в 999 із 1000 можна вилікуватися зо допомогою правильної дієти. Проблема сучасних людей –виключення із раціону  традиційних українських страв, справді корисних та поживних. Сподіваюся, ви усі їсьте борщі, супи та каші. А зараз спробуємо умовно зварити український борщ. Із переліку продуктів виберіть ті, що треба покласти в каструлю, щоб зварити борщ.

ІІ конкурс-«Кухарята»

Морква, огірок, сметана, цибуля, помідор, масло, макарони, пшоно, м’ясо, горох, квасоля, кукурудза, картопля, петрушка, гриби, кабачки, буряк, гарбуз, капуста, гречка, рис, селера, кріп, мак, пепсі – кола, чіпси, пельмені, риба, пиво.

    От ми з вами і поїли, а тепер можна йти на прогулянку з друзями. Але наша мандрівка відбуватиметься вулицями міста, отож слід дотримуватись правил дорожнього руху. Допоможуть нам у цьому дорожні знаки. Але треба вміти їх читати. Отож, перед вами різні знаки: пріоритету, заборонні, наказові, інформаційні, знаки сервісу.(запропоновані малюнки із 10 знаками). Ваше завдання – з’ясувати, що означають кожен із запропонованих знаків.

ІІІ конкурс – «Помічники автоінспектора»

   Ми з вами трохи засиділися, а це зовсім не сприяє покращенню здоров’я. Отож, зараз спробуємо порухатись. А для цього пригадаємо укр.. народну гру «Повзунець».

   Великою популярністю у козаків користувалися танці. Важко уявити відпочинок козаків без запального танцю – гопака. Прошу хлопців від кожної команди вийти на середину. Умови конкурсу: перші гравці від кожної команди навприсядки проходять вказану відстань, повертаючись до своїх гравців, зачіпають по гравцю зі своєї команди і знову навприсядки долають цю відстань. Руки кладуть один одному на пояс. Перемагає команда, усі учасники якої швидше подолають відстань.

   У нашому житті є багато небезпечних ситуацій. Їх потрібно остерігатися, уникати. Тому ваше наступне завдання – обрати художника, який намалює плакат, що застерігатиме від небезпек. Тему плакату обираємо шляхом жеребкування.

1. Будьте обережні з вогнем.

2. Вміло користуйтеся газовими приладами.

3. Безпечно поводьтеся з електроприладами.

Конкурс «Художники»

  Поки художники працюють, ми проведемо наступний конкурс – знавців теоретичного матеріалу. Команди можуть давати відповіді тільки після підняття руки. Значення має і швидкість, і правильність виконання завдань.

Конкурс «Теоретики»

1.Стан повного духовного, фізичного і соціального благополуччя – це здоров’я.

2.Складова здоров’я, що відображає здатність людини налагоджувати стосунки з іншими людьми –соціальна

3.Дії. що виконуються постійно і стали потребою людини – звички.

4.Стан захищеності життєво важливих інтересів особистості, суспільства і держави від внутрішніх і зовнішніх загроз – безпека.

5.Явища чи процеси, що несуть загрозу життю і здоров’ю – небезпека.

6.Як треба рухатись пішоходу, якщо немає тротуару або пішохідної доріжки – назустріч транспорту.

7.Чому пожежу можна погасити, якщо полум’я накрити мокрим рядном – нема доступу повітря.

8.Який одяг чи предмети треба мати, якщо ви пішохід в умовах поганої видимості – світловідбиваючі.

9.Яким предметом ви відкинете електричний провід від потерпілого, ураженого електричним струмом – дерев’яним чи гумовим.

10. Які служби порятунку вам відомі – пожежна, міліція, швидка, газова служба.

11.Опірність організму до захворювань – імунітет.

12.Заходи, що мають на меті ізолювати хворих людей від здорових – карантин.

Народна мудрість дуже багата, тому і прислів’їв та приказок безліч. Завдання – знайти відповідність між правою та лівою частинами прислів’їв.

Конкурс «Етнографи»

1.Чим захворів,                               1.половина здоров’я

2.Хто довго спав,                            2.той довго жиє.

3.Весела думка –                             3.годи, як малому.

4.Хто добре жує –                           4.а на рубель здурів.

5.Без діла жить –                             5.здоров’я проспав.

6.Старому та слабкому                  6.розуму лишаєшся.

7.На копійку випив –                      7.тим і лікуйся.

8.З горілкою кохаєшся -                 8.тільки небо коптить.

9.Хміль шумить –                            9.а лінь марнує.

10.Праця чоловіка годує,                10.ум мовчить.

Поки працюють учасники команд, вболівальникам пропонуємо конкурс на увагу.(Роздаються малюнки).

  Ми підійшли до питання захворювань. Ви знаєте, що є найбільш поширені шкільні хвороби. Серед них гастрит і сколіоз. Наше завдання – не хворіти, а для цього треба знати причину хвороби. Командам пропонуємо завдання, у яких слід відзначити причини обох захворювань – швидко і точно.

Конкурс «Медики»

  Наше життя відбувається у довкіллі. І кожен з нас щось  хоче бачити у своєму довкіллі. Тому останній конкурс – «Створи своє довкілля». Кожен учасник команди повинен намалювати лише 1 складову довкілля, яку він вважає необхідною. А результат оцінимо по тому, чи забезпечить ваше довкілля можливість для життя.

      Заключне слово вчителя.

Довкілля, створене вами, можна доповнювати. Але головна його мета – допомогти вам досягти вершини у житті. А щоб досягти, треба мати силу і міцну волю. І найголовніше, що я вам бажаю – це здоров’я і вміння його берегти, щоб порушити думку про те, що японці починають дбати про своє здоров’я через 5 хвилин після народження, а українці за 5 хвилин до смерті. Бережіть здоров’я, бо

Хто здоровий, той сміється,

Все йому в житті вдається.

Він долає всі вершини,

Це ж чудово для людини!

                    Хто здоровий, той не плаче,

                    Жде його в житті удача.

                    Він уміє працювати,

                    Вчитись і відпочивати.

Хто здоровий – не сумує,

Над загадками мудрує,

Він сміливо в світ іде  

Й за собою всіх веде.

                     Бо здоровя – це прекрасно.

                      Здорово, чудово, ясно!

                      І доступні для людини

 

                      Всі дороги і стежини!

 

 

 

 

 


 

Відкрита виховна година в 7 класі

"Світова книга прав дитини" 


Мета: розкрити поняття „закон”, „конституція”, „ООН”, „декларація”, „конвенція”, „право”; ознайомити учнів зі змістом основних статей Загальної Декларації прав людини, Конвенції про права дитини, Конституції України; учити цінувати права людей.


- Уявіть собі, що ви опинилися на острові, де ніхто не живе. Чого вам буде не вистачати над усе?
- Отже, більшості не вистачає друзів, спілкування, тому що ми з вами люди, живемо серед подібних до нас.
Робить нас людьми не народження, а те, що ми живемо, зростаємо в людській спільноті.
Кожна людина має властиві лише їй почуття, здібності, характер. Як же зробити так, щоб такі різні, несхожі між собою, люди все ж таки жили з повагою один до одного? Для цього існують правила, які керують стосунками між людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми зустрічаємося з ними на кожному кроці.
Ти заходиш до школи – і перед тобою на стіні правила поведінки учнів. Ти – учень, а всі учні мусять їх дотримуватися, щоб у школі під час уроків було тихо, щоб кожний мав своє місце за партою, щоб легше було вчителям тебе навчати, а тобі – учитися.
Сідаєш у трамвай чи тролейбус – перед тобою правила користування міським транспортом для пасажирів. Ти тепер пасажир, а всі пасажири дотримуються цих правил, щоб не було штовханини у дверях, щоб усі могли сісти в трамвай чи тролейбус, щоб ні з ким не сталося нещасного випадку.
Заходиш у кінотеатр – і тут свої правила, яких повинні дотримуватися глядачі. Усі глядачі мають сидіти тихо.
Навіть на пляжі є свої правила поведінки на воді (не пустувати у воді, далеко не запливати, щоб не було з тобою і твоїми товаришами ніяких неприємностей).
Правила дорожнього руху дуже суворі. За їх виконанням слідкує ціла армія працівників Державної автомобільної інспекції, бо тут вже йдеться не тільки про порядок, але часто й про життя людей. Коли ти йдеш вулицею – ти пішохід і зобов’язаний виконувати правила дорожнього руху.
Але є такі правила, що обов’язкові для всіх громадян країни, хто б вони не були – дорослі чи діти, учителі чи учні, пішоходи чи пасажири. Це такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, обов’язки кожного громадянина та його права. Їх затверджує найвища влада у країні, в нашій країні – Верховна Рада України. Називаються такі правила державними законами.
Закон – обов’язкове для всіх правило. Він приймається і захищається державою. Головний закон – Конституція.
Слово „конституція” у перекладі з латинської мови означає „устрій”, „установлення”.
Ця невеличка книжка є визначальною для всього українського народу. У статтях Конституції сформульовані права та обов’язки громадян України. Цей документ разом із тим є програмою дій. На основі Конституції складаються всі інші закони, які регулюють діяльність і взаємини громадян.
Розділ про права людини – один із найважливіших у Конституції України У ньому спочатку перелічені особисті права, потім – політичні, а потім – соціально-економічні й культурні.
Якщо ми говоримо „право”, то завжди маємо на увазі „обов’язок”, і навпаки. Ми – громадяни України, і у нас є обов’язки перед Вітчизною, своїм народом, іншими людьми, перед своїми рідними й близькими. Головний обов’язок – поважати права інших!!! А іще в Конституції України записані такі обов’язки: піклуватися батькам про дітей, а дорослим дітям – про непрацездатних батьків, захищати Вітчизну, охороняти природу, платити податки.
Закони держави повинні захищати людину, її права. Таких прав дуже багато – на життя, житло, харчування, медичну допомогу, знання, відпочинок. Права людини – це її певні можливості, які охороняються законом, те, що вона може робити для того, щоб вести повноцінне життя, і в чому їй не можуть відмовити.
Діти мають особливе право на піклування та допомогу з боку держави. Але, на жаль, життя, здоров’я, навчання, щастя дітей усього світу недостатньо захищені.
Сьогодні 250 млн дітей живуть за рахунок важкої праці, жебрацтва, пограбувань. 30 млн дітей у світі не можуть навчатися. Кожний рік від хвороб помирають 5 млн дітей. Поширюється торгівля дітьми, використання дітей, від яких відмовились батьки, для пересадки органів.
В Україні три чверті дітей із хронічними хворобами. З’явився новий тип дітей – «діти вулиці» (особливо у великих містах). Це діти, що залишили рідні домівки і живуть та харчуються, як заманеться. Основна маса з них має освіту – 3-4 класи. Більшість із них – малолітні злочинці, наркомани, торгівці наркотиками.
- А як іще порушується право людини на життя? (Війна, вбивство).
Уся історія людства – це історія війн. Одна з найстрашніших війн тривала 6 років і закінчилася в 1945 році. Загинуло близько 60 мільйонів. Для них право на життя було порушено. Життя втратили люди, кількість яких перебільшує чисельність населення сучасної України. І тоді у всьому світі зрозуміли, що треба об’єднатися для захисту прав людини. 24 жовтня 1945 року було створено ООН – Організацію Об’єднаних Націй.
Організація Об’єднаних Націй – міжнародна організація, завдання якої – підтримка миру і безпеки у всьому світі.
Її Статут підписала 51 держава, зокрема й Україна.
Мета ООН:
- підтримувати мир у всьому світі;
- розвивати дружні стосунки між державами;
- діяти спільно, щоб допомогти бідним жити краще, ліквідувати бідність, хвороби, неграмотність у суспільстві, попереджувати завдавання збитків довкіллю, заохочувати повагу прав і свобод людей.
Правила країн – членів ООН:
- усі країни – члени ООН рівноправні;
- повинні дотримуватися її Статуту;
- держави повинні врегульовувати неузгодженості мирними шляхами;
- держави повинні утримуватися від загроз військової сили або її застосування;
- ООН не втручається у внутрішні справи країн;
- Держави повинні намагатися сприяти діям ООН.
Загальним правам людини присвячено другий пункт преамбули Статуту ООН, його викладено одразу після пункту про лиха війн. Адже саме порушення прав людини лежить в основі всіх конфліктів. 10 грудня 1948 року різні народи вирішили і проголосили, що всі люди мають рівні права. Так виникла Загальна декларація прав людини.
Декларація – латинське слово, у перекладі означає „оголошення”, „заява”. Декларація – це документ, у якому викладено основні принципи, офіційно проголошені державою, міжнародними та іншими організаціями.
Загальна декларація прав людини – документ, у якому визначено основні права кожної людини у світі й передбачено, що вони є основою свободи, справедливості й усезагального миру.
У Декларації передбачено, що всі люди народжуються вільними і рівними у своїх правах і що не можна їх піддавати дискримінації через національну, етнічну, релігійну, расову ознаки, а також через стать, політичні переконання.
Але дорослі можуть захищати свої права від злодіїв, шахраїв, а діти ще не в змозі цього робити. Тому в 1989 році представники урядів передових країн світу, в тому числі й наша Україна, підписали Конвенцію про права дитини.
Конвенція - теж латинське слово – угода; міжнародний договір між державами з певних питань. У даному випадку – з питань прав дитини.
У цій Конвенції країни домовилися охороняти права всіх дітей світу. Там записано, що дитиною вважається людина, якій ще не виповнилося 18 років.
Згідно з Конвенцією про права дитини Україна у квітні 2001 року прийняла Закон про охорону дитинства.
Зараз ми помандруємо по сторінках Конвенції.
(роздаю картки, на яких записані основні статті Конвенції про права дитини. Учні по черзі читають і своїми словами пояснюють зміст).
Гра „Хто перший”.
Роздаю дітям картки, на яких перелічені певні права й обов’язки, і пропоную учням відповідно з’єднати їх стрілками. Виграє той, хто першим виконає завдання.
                             Права                                                      Обов’язки
1)Дотримуватись правил                                               1)На життя та охорону здоров’я;
дорожнього руху;
2) на навчання;                                                               2) берегти природу, пам’ятки культури;
3) старанно вчитися;                                                      3) на ігри, розваги, відпочинок;
4) на користування бібліотеками,                                 4) дотримуватися моральних норм поведінки;

відвідування пам’яток культури;
5) виконувати посильну хатню                                      5) на свободу об’єднань і мирних зібрань;
роботу за дорученням батьків;  
6) дотримуватися розкладу дня                                     6) на захист від роботи, яка шкодить
й ощадливо використовувати час.                                     здоров’ю і розвитку.

Тестування „Чи знаєш ти права та обов’язки?”:
1. Який документ про права дітей затвердила ООН у 1989 році:
А) Загальна декларація прав людини;
Б) Конвенція про права дитини;
В Закон України про охорону дитинства.
2. Який документ про права дітей прийняла Україна у 2001 році:
А) Загальна декларація прав людини;
Б) Конвенція про права дитини;
В Закон України про охорону дитинства.
3. Як називається основний закон України, де записані всі права та обов’язки?
А) Загальна декларація прав людини;
Б) Конвенція про права дитини;
В) Конституція України.
4. Це те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим:
А) обов’язок;
Б) право.
5. Це те, що ти можеш робити:
А) обов’язок;
Б) право.

Заключне слово.
У кожного з нас є права, і ми повинні добре знати їх та вміти ними користуватися.

Але слід знати не лише свої права, а й обов’язки. Прагнучи відстояти свої права, не порушуйте права інших!!! 

 

 



3 лютого 

Виховний захід

"Душі людської доброта"

 

Ведуча

Криниця без джерела — це не криниця. І колос — це не колос без зерна. Без доброти душа — то є безкрила птиця, Не заспіває жайвором вона.

Ведучий. Тема нашої сьогоднішньої зустрічі — «Душі людської доб­рота». Ми часто чуємо ці слова: доброта, сердечність, людяність, милосер­дя. Ще з часів давньоруських благодійств були вони в традиціях нашого народу. Цілком природнім і закономірним вважається допомогти знедоле­ному, нещасному, поділитись шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість, порятувати хворого, заступитися за беззахисного.

Ведуча. На зустріч до нас сьогодні прийшли цікаві люди: Н. М. Не-;торенко — представник Червоного Хреста і С. М. Тертична — опікун пристарілих.

В є д у ч и й (на фоні мелодії)

Запаліть же свічку...

Знай палає!

Поєднає нас вона в цей час.

Друзів голоси нехай лунають,

Пісня й слово хай єднають нас.

(Запалюють свічку)

Ведуча. Доброта й чуйність, уміння розділити чужий біль, підтри­мати у важку хвилину — в характері нашого народу.

Ведучий. Саме таким був безкорисливий порив мільйонів людей, котрі прийшли на допомогу багатостраждальному народові Вірменії піс­ля землетрусу, України, Білорусії —після аварії на Чорнобильській атом­ній, водна стихія в Карпатах, трагедія в Таджикистані.

Не говори про доброту,

Коли ти нею сам не сяєш,

Коли у радощах вітаєш,

Забувши про чужу біду,

Бо доброта не тільки те,

Що обіймає тепле слово

В цім почутті така основа, .

Яка з глибин душі росте

Коли її не маєш ти,

То раниш людяне в людині.

Не має вищої святині,

 Ніж чисте сяйво доброти.

Ведуча. Доброта, милосердя — багатоликі. Потреба в них — пов­сякчасна. Навіть там, де гори спокійні, й твердь земельна не хитається під ногами.

Ведучий. Сьогодні в нас у гостях Наталія Миколаївна. Так доля розпорядилася, що і на роботі вона має справу з милосердям. Тиха, ніжна й лагідна. На іншій роботі ми її не уявляємо. Вона наша випускниця.

Ведуча. Мудрі французи кажуть: «От якби-то молодість знала, якби-то старість могла...» Ніхто не жде старості, вона сама приходить, вона під­крадається несподівано, раптово впаде, як сніг на скроні. Добре, коли за життєвої зими звив тепле родинне гніздечко, коли довкола променяться рідні усмішки, дзвенить дитячий сміх. А як цього немає?...

Сьогодні Наталія Миколаївна розповість вам не просто про сім'ю, аяк живуть у нас люди, і що робиться для їх соціального захисту.

Вам слово, Наталіє Миколаївна.

(Виступ.)

Ведучий. Для Вас прозвучить пісня «Одинокі матері» та вірш «Біля Володимирського собору».

Ведуча. Невже для того, щоб виіскрити доброту із наших сердець. потрібен землетрус? Чи Чорнобильська катастрофа? Хіба без них не мож­на бути милосердними?

Ведучий. Сьогодні ми запросили на зустріч сестру милосердя, при­значену сільвиконкомом для престарілих С. М. Тертичну, яка лікує люд­ські душі. Вона завжди серед людей з мудрим словом, допомагає неміч­ним людям.

(Виступ.)

Для Вас звучить пісня «Хата моя, біла хата».

Ведуча. Важко уявити, люди страждають не від того, що на кожен день не мають свіжого хліба, а через те, що не чують вкрай необхідного

«Добрий день».

Кажімо більше добрих слів.

Знайомим, друзям і коханим!

Нехай комусь тепліше стане

Від зливи наших почуттів.

Нехай тих слів солодкий мед

Чиюсь загоїть рану,

Чи перший біль, чи то останній,

Коли б то знати наперед!

Кажімо більше ніжних слів!

Комусь всміхаймось ненароком,

То не життя людське коротке

Короткі в нас слова черстві.

Кажімо більше ніжних слів.

 

 
   

Ведучий. Поспішайте пізнати світ, поспішайте обійняти малень­ку часточку вічного буття.

Серця людей повинні випромінювати доброту, примушувати частіше битися серце, коли бачиш поряд немічну людину.

Кажімо один одному хороші слова.

Ведуча. Лікування добротою потребують не тільки хворі й самітні, а й цілком благополучні і здорові люди. Лікування милосердям потрібне і тим, хто не бачить і не чує кривди й болю. «Треба, щоб за дверима кож­ної задоволеної щасливої людини стояв хто-небудь з молотком і постій­но нагадував би стуком, що є нещасний...»— так писав письменник-гу-маніст А. П. Чехов.

(Б'ють дзвони. На фоні дзвонів ведучий говорить слова.)

В є д у ч и й. З давніх-давен дзвони, окрім богослужіння, повсюдно використовувались як набат, для сповіщення про якесь лихо, біль, на сполох під час пожежі, ворожого нашестя.

(Звучить пісня «Летять журавлі на Чорнобиль».)

Ведучи й. Сьогодні дзвони б'ють на сполох, закликаючи нас до ми­лосердя, до доброти, бо тільки доброта робить нас справжніми людьми.

Читець

Нам би про душу хоч не забути,

 Нам би хоч трохи добрішими бути!

Ми лише раз — так уже повелося —

 Живемо на цій грішній землі.

Хай прокинуться сплячі душі,

Щоб як квіти у квітнику,

Що потребують дощу і суші

На довгім життєвім шляху.

Хай романтика Віри й Любові,

Слово людського тепла й доброти.

Нам порожнини в душах заповнити,

Куди вже війнули ранкові вітри.

І душі наші хай піснею повняться!

Скиньмо із лиць своїх черствості маску,

 Нехай зігрівають нас промені сонячні,

Зробім Україну щасливу, як казку.

Нам мелосердя, Господи, подай,

До всіх страждущих і незахищених,

Ми ще від страху і злі, і сліпі,

В душах у нас ще багато що знищено.

Благослови рід людський на Добро!

Душі відкрий для злагоди й миру!

Щоб на Вкраїні незгод не було

Нас сохрани. І спаси! 1 помилуй!

(Ірина Тулундай)

(Звучить мелодія, ведучі встають.)

Ведуча. Будьмо милосердними!

В є д у ч и й. Бо суд немилосердний до тих, хто не вчинив милосердя, бо милосердя ставиться вище за суд. (Звучить пісня «Маленькая планета».)